مراقبت های پرستاری و تخفیف علائم

داروها می توانند در تخفیف و کنترل علائم ام اس موثر باشند و روند پیشرفت این بیماری را کندتر کنند. اما هیچ دارویی ام اس را درمان نمی کند. فیزیوتراپی و برخی روش های دیگر کیفیت زندگی با ام اس را بالاتر می برند.
روش های تخفیف علائم
تعدادی دارو که برای نمونه در ذیل آمده است روند پیشرفت ام اس را در برخی افراد آهسته تر می کند.
- آوونکس
- بتاسرون (اینترفرون بتا -1b)
- کوپاکسون
- نوانترون
- ریبیف
- تایسبری
- گیلنیا

این داروها چگونه بر ام اس تاثیر می گذارند؟
تمامی داروها با سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن و یا تغییر آن به کند شدن روند پیشرفت ام اس کمک می کند.

آیا استفاده از دارو برای من مناسب است؟
تصمیم اینکه آیا شروع به استفاده از دارو بکنید یا خیر باید توسط خود شما و پزشک متخصص شما گرفته شود. عواملی که باید در نظر گرفته شوند شامل عوارض جانبی مصرف داروها در قبال مزایای استفاده از دارو، دفعات استفاده و روش استفاده از دارو می باشد که همگی بستگی به روش زندگی شخصی بیمار و نگرانی ها و اولویت های خود بیمار دارد.

کنترل اسپاسم عضلات
اسپاسم و گرفتگی عضلات و سفت شدن ماهیچه ها به دلایل مختلفی می تواند بروز کند. این مقاله توضیح می دهد که دقیقا چه اتفاقی می افتد و چگونه می تواند به بهبود این عارضه در ام اس کمک کرد. *(ام اس و توانبخشي)لينك شود

مقابله با مشکل احتباس ادرار
مشکل احتباس یا بند آمدن ادرار یکی دیگر از مشکلات بیماران ام اسی است این مقاله نحوه مقابله کردن با این مشکل را توضیح می دهد. *(کنترل ادرار) لينك شود
روش های غیرمتعارف برای بهبودی ام اس
واژه روش غیرمتعارف به طور کلی بیانگر این مطلب است که این روش ها هنوز به شکل علمی مستند نگشته اند و برای شرایطی خاص تعریف نشده اند. این نوع روش ها شامل موارد گوناگونی از رژیم غذایی گرفته تا تمارین ورزشی و ذهنی و تغییر سبک زندگی روزانه می باشد. برای مثال یوگا، طب سوزنی، آروماتراپی، درمان های گیاهی و ماساژ و... در رده این نوع روش هاست که با عنوان مکمل های سرکوب بیماری می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

طب سوزنی:

جهت کاهش دردهای ناشی از ام اس طب سوزنی می تواند موثر واقع شود.


مراقبت های درمانی:


توانبخشي و ام اس

فیزیوتراپی به بهبود علائم ام اس کمک شایانی می کند. بیمار می تواند با یک فیزیوتراپیست حرفه ای برنامه فیزیوتراپی را شروع کند و هرگاه نیاز بود فیزیوتراپی را انجام دهد.
فیزیوتراپی به برطرف کردن خستگی ام اس، تناسب اندام، رفع درد، برطرف کردن ضعف بدن و بهبود هماهنگی عضلات و اندام ها و همچنین برطرف شدن مشکلات تعادلی کمک می کند.

کار درمانی و ام اس
این درمان به بیماران ام اسی کمک می کند تا در زندگی روزمره و شغلی فعال و پویا بمانند. با بهبود مهارت های کار و زندگی و آموزش روش های جایگزین جهت تکمیل وظایف شغلی و معرفی تجهیزات دستی یک کار درمان به بیماران ام اسی جهت انجام فعالیت های کاری و در نتیجه رضایت شغلی بیشتر کمک می کند. هنگامی که ام اس باعث شود که در محیط کار و یا مدرسه و خانه کارآیی لازم را نداشته باشید و یا از موقعیت های فرحبخش زندگی لذت نبرید و یا هنگامی که در لباس پوشیدن، حمام کردن و غذا خوردن مشکل داشته باشید کاردرمانی به شما کمک بسیار شایانی می کند و در این رابطه باید با یک کاردرمان مشورت کنید.

مشکلات روده ای و اجابت مزاج
از آنجایی که ام اس انتقال سیگنال ها از و به مغز را دچار اختلال می کند. پیام های الکتریکی که مسوول حرکت دادن ماهیچه های روده کوچک و بزرگ و اطراف مقعد هستند به درستی کار نمی کنند و عمل دفع و اجابت مزاج با مشکل مواجه می شود.

چه نوع مشکلات مزاجی می تواند برای بیماران ام اسی ایجاد شود؟
1- یبوست: یبوست در بیماران ام اسی یک مشکل تقریبا شایع است. به طور کلی رژیم غذایی نامناسب با فیبری کمتر از 20 گرم در روز یا کمبود فعالیت های فیزیکی و افسردگی همگی بر سیستم هاضمه تاثیرگذارند.
2- بی اختیاری مدفوع: یکی دیگر از مشکلات بیماران ام اس از دست دادن کنترل مدفوع است. با چنین عارضه ای شاید بیمار نتواند به موقع خود را به دستشویی برساند. این امر در نهایت یا به یبوست یا به اسهال شدید یا به بیماری هموروئید و آسیب ماهیچه ها، استرس و مصرف بیش از اندازه ملین ها می انجامد.
3- اسهال: اسهال اغلب شایع است و گاهی نتیجه حساسیت به غذاهایی خاص، پرادویه و یا لبنیات است و گاهی نیز در نتیجه آب و غذای آلوده و یا تغییر در میزان فعالیت شخص، استرس، باکتری و یا عفونت اتفاق می افتد. بیماران ام اس نیز ممکن است به دلیل اختلال در سیستم دفعی دچار اسهال گردند.

چگونه با مشکل یبوست مبارزه کنیم؟
1- مصرف مایعات را زیاد کنید: روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. نوشیدن یک نصف پیمانه آب آلو در صبح می تواند محرک خوبی برای فعالیت روده باشد.
2- مصرف فیبر را در وعده های غذایی بالا ببرید: میوه و سبزیجات کافی به همراه غلات سبوس دار و آب کافی یکی از طرق مبارزه با یبوست است.
3- برنامه منظم جهت اجابت مزاج: برای تخلیه روده ها می بایست بدن را با مراجعه برنامه دار به دستشویی عادت داد. سعی کنید بلافاصله بعد از هر وعده غذایی به دستشویی بروید و بیش از دو یا سه روز مابین اجابت مزاج هایتان فاصله نباشد.
4- ورزش: فعالیت های ورزشی به نرمال شدن حرکت روده ها کمک می کند.
5- استفاده از داروهای ملین: این امر باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.

مشکل بلع و تکلم
همانند سایر نشانه های ام اس اگر با مشکل بلع و قورت دادن یا سختی در تکلم و سخن گفتن مواجه شدید. این نیز به دلیل آسیب سلول های اعصابی است که به شکل طبیعی این امور را به عهده دارند. یافتن نواحی آسیب دیده ای که مسوول کنترل تکلم در مغز هستند، اغلب بسیار مشکل است. بسیاری از نواحی مغز بخصوص در ساقه مغز تکلم را کنترل می کنند. بنابراین پلاک ها یا نواحی آسیب دیده مغز می توانند در قسمت های مختلف مغز پراکنده باشند و باعث اختلال در الگوی تکلم طبیعی شوند. این مشکل از سختی های بسیار نامحسوس تا مشکلات تکلمی بسیار پیشرفته تر که در آن فهم سخنان ام اسی امری غیرممکن به نظر می آید، شامل می شود.

علائم مشکلات بلعی چیست؟

- سرفه کردن در هنگام غذا خوردن
- احساس گیر کردن غذا در گلو
- عفونت بدون توجیه ریه ها
- سوءتغذیه بدون توجیه
وقتی فردی مشکل در بلع دارد، غذا به جای رفتن به مری و معده ممکن است به نای برود و در این صورت ایجاد آبسه و چرک کند و اگر غذا به درستی به مری و معده نرسد، فرد دچار سوء تغذیه نیز می شود.

چطور مشکلات بلعی را درمان کنیم؟

گفتاردرمانان معمولا می توانند برای رفع مشکلات بلع کمک کنند. درمان این مساله شامل تغییر رژیم غذایی، تغییر موقعیت سر و گردن، تمرینات ورزشی و در موارد پیشرفته تر و شدید، استفاده از لوله هایی است که مستقیما در معده قرار می گیرند. در اینجا نکاتی برای بلع بهتر ذکر گردیده است:
1- صاف بنشینید و زاویه 90 درجه را در نشستن رعایت کنید. سر را آرام به جلو بچرخانید و بعد از اتمام غذا به مدت 45 تا 60 دقیقه صاف بنشینید یا بایستید.
2- چیزهایی که باعث حواس پرتی است از محیط غذا خوردن خود دور کنید تا تنها بر خوردن و نوشیدن متمرکز باشید و با دهان پر هرگز صحبت نکنید.
3- آرام غذا بخورید و غذا را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید و در هر بار بیشتر از نصف قاشق چایخوری غذا وارد دهان نکنید.
4- اگر غذا یا مایعات در گلویتان گیر کرد آرام سرفه کنید تا گلویتان پاک شود و بلافاصله قبل از نفس کشیدن مجدد آن غذا را قورت دهید.
5- سعی کنید از نوشیدنی های سرد استفاده کنید.
6- بسیار مایعات بنوشید. نوشیدنی های دارای آب لیمو محرک خوبی برای عمل بلع است.
7- اگر جویدن غذا خسته تان می کند، از غذاهایی که نرم تر هستند استفاده کنید.
8- اگر مایعات رقیق باعث می شود سرفه کنید، از مایعات غلیظ تر همانند نکتار به جای آب میوه یا آب سوپ ها استفاده کنید.
9- در هنگام مصرف دارو و قرص آنها را خورد کنید و در پودینگ یا پوره ها و یا با غذا استفاده کنید.

چه نوع مشکلات تکلمی و گفتاری برای بیماران ام اس پیش می آید؟

یک نوع الگوی گفتاری در بیماران ام اس وجود دارد که به آن تکلم پویشی می گویند. در این الگو فرد بیمار به گونه ای صحبت می کند که آهنگ گفتار نرمال و طبیعی را ندارد و با مکث های طولانی بین کلمات و سیلاب های گفتار صحبت می کند. بیمار ام اس ممکن است کلمات را سرسری گفته و یا برخی را حذف کند. دلیل این مساله ضعف ماهیچه زبان، لب ها و دهان است. نارساگویی، لکنت زبان و صحبت کردن تودماغی از دیگر مسائل بیماران ام اسی می باشد.

مشکلات گفتاری چگونه تشخیص داده می شوند؟

گفتاردرمان یا پاتولوژیست زبان به بیمار ام اسی کمک می کند تا الگوی گفتارش را بهبود ببخشد. اگر فرد ام اسی دیگر قادر به تکلم نباشد، وسایل کمکی بسیاری برای ارتباط برقرار کردن وجود دارد، همانند کارت های الفبا و وسایل کامپیوتری...

برطرف کردن دردهای ناشی از ام اس

در بیشتر موارد نمی توان دردهای ناگهانی ام اس را به شکل موثر با آسپرین یا ایبوپروفن یا سایر مسکن ها برطرف کرد. از آنجایی که بیشتر دردهای ام اس مستقیم از سیستم اعصاب مرکزی نشات می گیرد، آرام کردن این دردها بسیار سخت تر و پیچیده تر از درد ماهیچه، مفاصل و از این قبیل دردها است.

جوملا فارسی