خانه دلخواه بیماران ام.اس

خانه دلخواه بیماران ام.اس یکی از راه‌های راحت‌تر کردن زندگی برای بیماران ام.اس در دسترس قرار دادن وسایل منزل می‌باشد.

باید توجه داشته باشید که وسایل زیاد روی میز وکف منزل و آشپزخانه نه تنها به سختی پیدا می‌شوند؛ بلکه می‌توانند باعث زمین خوردن شما شوند. پس مجددا وسایل منزلتان را بررسی کنید؛ آیا واقعا "به همه آنها نیاز دارید، یا خیر؟"


Custom House MS patients

  • ایجاد مکان مناسب برای کار: در محل کار و زندگیتان شما می‌توانید بنشینید و کارهایتان را انجام دهید. این امکان فقط شامل کامپیوتر و وسایل الکترونیکی نیست؛ بلکه می‌تواند در آشپزخانه و حتی اتاق خواب و مکانی برای نگهداری و در دسترس بودن وسایل آرایش هم باشد.

Custom House MS patients

  • منطقه دسترسی آسان: همیشه منطقه "دسترسی آسان" را در نظر داشته باشید. در حالت ایستاده این مکان از زانوها و چند اینچ بالاتر از سر بوده و در حالت نشسته این فاصله بین 15 و 51 اینچ از سطح زمین است. (هر اینچ 2.54 سانتی‌ متر می‌باشد) وسایلی که اغلب استفاده می‌کنید مثل دسته کلید و سبد خرید و در کل وسایل مورد نیازتان را در این مکان در دسترس قرار دهید.

 

Custom House MS patients

 

 

  • استفاده از چسب دو طرفه: استفاده از چسب دوطرفه برای بستن لباس‌ها و حتی نگه داشتن عصا و تکیه دادن آنها به دیوار کاربرد دارد. این نوع چسب می‌تواند در آسان‌تر کردن کارها و ذخیره کردن انرژی نیز کمک کند. به عنوان مثال " برای نگه داشتن کوسن روی مبل‌ها و جلوگیری از افتادن آن‌ها، نگه داشتن کنترل تلویزیون، جلوگیری از گم کردن و صرف انرژی جهت پیدا کردن آن‌ها استفاده شود. همچنین می‌تواند از دست و پاگیر بودن وسایل شخصی جلوگیری کند. این نوع چسب‌ها در سایزها و رنگ‌های مختلف موجود می‌باشند.

Custom House MS patients

  • گسترده کردن راه رفت وآمد: برای استفاه از ویلچر و واکر نیاز به فضای مناسبی جهت رفت و آمد دارید. این فضا برای درهای ورودی و خروجی 32 اینچ(82 سانت) می‌باشد. ساده‌ترین راه برای عریض کردن درها استفاده از لولاهای قابل بسط می‌باشد. این بسط‌ها به شما فضای بیشتر و یا حتی امکان جابجایی در را می‌دهند. وسایل منزلتان را دوباره از نو بچینید و سعی کنید این بار فضای بیشتری جهت رفت و آمد ایجاد کرده و دسترسی به وسایلی مانند کلید لامپ‌ها را آسان‌تر کنید.

 

Custom House MS patients

 

 

  • استفاده از دستگیره‌های توانبخشی: دستگیره‌های توانبخشی در انواع قابل حمل، موقت و با دسته نیز وجود دارد. از این دستگیره‌ها می‌توان در حمام، سرویس بهداشتی و راهروها استفاده نمود. در این صورت می‌توانید بدون کمک گرفتن از دیگران، کارهای شخصی‌تان را خودتان انجام دهید.

Custom House MS patients

  • تهیه غذا بدون استرس: یک برنامه‌ریزی ساده در آشپزخانه می‌تواند در ذخیره انرژی به شما کمک کند. قبل از تهیه غذا تمامی وسایل مورد نیاز را تهیه و روی میز در دسترس قرار دهید. وسایلی مانند قابلمه و ماهی‌تابه را به جای کابینت روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید. به این طریق جابجایی این وسایل آسان‌تر می‌شود. استفاده از وسایلی مانند انبر در کسانی که ضعف یا لرزش دست دارند می‌تواند کمک‌کننده باشد.

Custom House MS patients

  • استفاده از دستگیره‌های مخصوص: اگر در گرفتن و چرخاندن دستگیره در مشکل دارید از دستگیره مخصوص استفاده کنید. با این دستگیره‌ها در به راحتی باز می‌شود. این نوع دستگیره‌ها به راحتی نصب و قابل حمل می‌باشند. بنابراین در مسافرت نیز قابل استفاده هستند.

Custom House MS patients

  • استفاده از رنگ‌های متضاد در دید پایین: ام.اس می‌تواند روی بینایی تاثیر بگذارد. استفاده از روبان می‌تواند کمک‌کننده باشد. کلید اصلی در واقع قرار دادن رنگ‌های روشن در برابر رنگ تیره و ایجاد تضاد و آشکار کردن اشیا است. از این تضاد می‌توان در وسایل نیز استفاده نمود به عنوان مثال " استفاده از چاقو با لبه و دسته روشن زمانی که مواد غذایی تیره را برش می‌زنید" یا حتی می‌توان از روبان با رنگ‌های مختلف برای مشخص کردن لبه‌ها، دستگیره‌ها،کلید برق و اسباب منزل استفاده نمود.

Custom House MS patients

  • جلوگیری از نورهای زننده برای بهتر دیدن: تابش خیره‌کننده می‌تواند در کسانی که ضعف دید دارند مانع دید شود. استفاده از پرده تیره می‌تواند جلوی نور بیرون را بگیرد. استفاده از چراغ مطالعه بالای شانه‌ها یا در جایی که ایجاد سایه نکند نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. نور فلوئورسنت را با لامپ‌های رشته‌ای جایگزین کنید زیرا که باعث به وجود آمدن نور زیاد می‌شود.
  • محکم قدم بردارید: معمولا کسانی که مشکل دید یا تعادل دارند، اغلب از وسایل مبلمان منزل یا دیوار برای تعادل استفاده می‌کنند؛ ولی در واقع وسایل منزل ثابت نیستند. نرده مخصوص و دستگیره در راهرو می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد. سعی کنید درها را بسته یا کاملا باز بگذارید و برای تعادل از آنها استفاده نکنید؛ زیرا که امکان جابجا شدن آن‌ها وجود دارد.

Custom House MS patients

جوملا فارسی