کنترل ادرار و مثانه

کنترل ادرار و مثانه
چطور به پزشک بگویم که مشکل بند آمدن، احتباس ادرار یا کنترل ادرار دارم؟
مثانه همانند یک ابزار موسیقی است و برخی انسان ها از یک ابزار بسیار خوب برخوردارند و برخی نیز ابزار موسیقی و فیلمبرداری دارند. این یک قسمت از شرایط زندگی انسان است و اصلاً معنی ندارد که فکر کنیم انسان باید آگاهی صد در صد روی کنترل ادرار داشته باشد و یا نباید اصلاً مشکلی داشته باشد. پس با پزشک خود راحت باشید و مشکلات کنترل ادرار را با او در میان بگذارید.

در مورد مشکل و نشت ادرار بخاطر پرکاری مثانه چه باید کرد؟
یکی از چیزهایی که بیماران باید بدانند این است که به اندازه ای لازم است خم شوند و باید به اینکه در طی روز در چه مواقعی چه میزان نوشیدنی مصرف کنیم و روی مصرف مایعات برنامه ریزی و کنترل داشته باشیم. مجموعه ای از نوشیدنی ها هستند که به شکل خاص ادرارآور هستند که باید از آنها اجتناب کرد. نوشابه های کافئین دار از این قبیل هستند و همچنین آب میوه ها نیاز از این دسته اند. از این نوشیدنی ها به میزان کم استفاده کرد. از مصرف نوشیدنی ها به همراه یخ اجتناب کنید و از طرفی همواره در محیط خانواده باشید و کمک هم بگیرید چراکه نباید فکر کنید تنها شخص روی کره زمین هستید که این مشکل را دارد. نباید خود را مهجور کنید و از جمع فاصله نگیرید.

MS بیماری سیستم اعصاب مرکزی CNS-Central Nervous System

بیماری ام اس ، بیماری سیستم اعصاب مرکزی است. سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز ، سلولهای بینایی و نخاع می شود. در بیماری عایق حفاظتی سلولهای عصبی یعنی میلین از بین می رود. همچنین میتواند خود سلولهای عصبی را نیز از بین ببرد. از اینرو پیامهای عصبی که از مغز و نخاع مخابره می شود مدارهای کوتاهی را می پیمایند که منجر میشود به ناتوانیهای جسمی.


تاثیرات ام اس در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد از دوبینی شکایت می کنند و پس از انجام ام آر آی بیماریشان تشخیص داده می شود. ام اس یک بیماری خود ایمن است. بیماریهای خود ایمنی بیماریهایی هستند که در آن سلولهای سفید خون که باید با میکروبها و عوامل بیگانه و بیماریها بجنگند به اشتباه شروع می کنند به حمله کردن به سلولهای خودی در مغز و نخاع فرد.نواحی که در آن سلولهای سفید به مغز و نخاع آسیب رسانده و ایجاد التهاب کرده اند اصطلاحا پلاک نامیده می شود. تغییراتی که در اندازه تعداد و جای این پلاکها رخ می دهد نو و سختی علائم را مشخص میکند. مالتیپل یعنی زیاد و سلروسیس یعنی زخمها. یعنی ام اس بمعنی تعداد زیادی زخم.
از نظر منشا بیماری باید گفت که هنوز دانشمندان ویروس خاصی را شناسایی نکرده اند که مستقیم باعث شروع این بیماری شود. از نظر ژنتیکی باید گفت که ژنها چنانچه پتانسیل ام اس را در فرد داشته باشند اما هنوز نیازمند برخی عوامل محیطی و مواجه شدن و قرارگرفتن در شرایط مناسب می توانند باعث بروز بیماری شوند. بستگان درجه یک و دو و سه یک فرد ام اسی همگی استعداد ابتلا به ام اس را در صورت قرار گرفتن در شرایط دارند، چرا که احتمالا ژن آنرا دارند. هم نژاد های یک جمعیت خاص که بیشتر ام اس می گیرند همگی ۲ تا ۳ درصد می توانند در خطر ابتلا به ام اس قرار داشته باشند.

جوملا فارسی