بارداری و ام.اس

بیشتر زنان مبتلا به ام اس در سنين 20 تا 30 زندگی هستند یعنی در دوره ای که احتمالاً به تشکیل خانواده و بارداری  فکر می کنند.
با داشتن ام اس نباید فکر کنید که اگر نباید بچه دار شوید، لیکن می بایست با هدف و برنامه ریزی و همراهی خانواده و اطرافیان و دوستان و پزشک خود پیش بروید.
اغلب باید یک پرستار برنامه های بیمار باردار را چک کند.

باردار شدن
بیماری ام اس بر قدرت باردار شدن زنان تاثیری نمی گذارد. با این حال، برخی داروهایی که جهت کنترل بیماری ام اس استفاده می شوند، بر سیکل قاعدگی زنان تاثیر می گذارند و برخی داروها را نباید در طی دوران بارداری استفاده نمایند.
اگر شما در حال استفاده از داروی خاصی هستید و تصمیم دارید بچه دار شوید، توصیه می کنیم سه ماه پس از توقف مصرف داروهایتان اقدام به بارداری نمایید. در خصوص توقف دارو می بایست با پزشک خود مشورت نمایید چراکه مصرف داروها را نمی بایست سرخود و ناگهانی قطع نمود.

دوران بارداری
مطالعات بسیاری برای بررسی تاثیر بارداری بر بیماری ام اس صورت گرفته است. همه این مطالعات نشان می دهند که بارداری بر بیماری ام اس تاثیر مثبت دارد و بیمار را بهبود می بخشد. حمله هاي بیماری، بسیار کم می شود به ویژه طی سه ماه بین 6 تا 9 ماهگی، هنوز علت این مساله کاملا مشخص نشده است لیکن این مساله احتمالاً به علت نقش سطح هورمون ها می باشند.
با این وجود، در سه ماه اول بعد از زایمان، خطر عود بیماری ام اس در مادر وجود دارد. این نیز به دلیل بازگشت هورمون های مادر به سطح پیش از بارداری می باشد.
محققان اظهار می کنند که این حمله های پس از بارداری ناتوانی درازمدت ایجاد نمی کنند. به عبارت دیگر، بارداری تاثیری بر پیشروی بیماری ام اس ندارد.

بارداری و نشانه های ام اس
بیماران باردار در طی بارداری کمتر دچار عود بیماری می شوند، اما برخی علائم ام اس می تواند به واسطه بارداری وجود داشته باشد.
1- مشکل خستگی
2- مشکل حفظ تعادل
3- مشکل کمردرد
4- مشکلات احتباس و یا تکرر ادرار

زایمان
بیماری ام اس مستقیم بر بارداری و زایمان تاثیر نمی گذارد. مطالعات زیادی نشان داده است که مادرهای بیمار درست همانند مادران سالم دوران بارداری عادی و سلامت را سپری می کنند و نوزادانی سالم به دنیا می آورند.

پس از بچه دار شدن چه اتفاقی می افتد؟
ام اس داشته باشید یا خیر. دوره پس از زایمان می تواند بسیار خسته کننده باشد و زمان زیادی لازم است که مادر با تقاضاهای نوزادش سازگار گردد. زنانی که دچار بیماری ام اس هستند برنامه ریزی برای حصول اطمینان از وجود حمایت اطرافیان برای این مورد، بسیار اهمیت دارد. لیستی از خانواده و دوستان که می توانند وظایف خاصی را در رابطه با نوزادتان به عهده بگیرند، تهیه نمایید. به یاد داشته باشید برنامه ریزی از قبل، به بیماری ام اس بسیار کمک خواهد کرد.

ام اس و کودکان

بر خلاف بسیاری از بیماری های دیگر، بیماری ام اس به هیچ وجه مستقیم به ارث نمی رسد. در نوزادانی که دارای پدر و مادر ام اس هستند تنها 2 درصد خطر ابتلا به ام اس وجود دارد. به عبارت دیگر، تنها 2 نفر از هر 100 نفر نوزاد بیماران ام اس ممکن است ام اس بگیرند و این در مقیاس جمعیت یعنی یک نفر از هر 800 کودک.

جوملا فارسی