تشخیص بيماري ام استشخیص صحیح بیماری ام اس بستگی دارد به سابقه پزشکی و درمانی و آزمایش های نورولوژیکی که با استفاده از تست های گوناگون انجام می پذیرد. بخش زیادی از این مساله به مهارت پزشک در پرسیدن سوالات درست و یافتن اطلاعات مناسب و ارزیابی علائم بیمار در ناحیه مغز و نخاع می باشد.
بعلاوه برخی پروسه های پیشرفته وجود دارند که می تواند در تشخیص ام اس بسیار کمک کنند. پروسه ای شامل MRI و یا آزمایش مایع مغز نخاعی و تست های الکتریکی که کمک می کنند به تشخیص محل هایی که ام اس بر روی آنها تاثیر گذاشته است و همچنین آزمایش خون و تحلیل آن.

MRI چه چیزی را نشان می دهد؟
MRI بهترین روش مشاهده تغییرات رخداده در مغز و نخاع و دیدن محل های آسیب دیده است. چراکه به نورولوژیست تصویری واضح از التهاب در نواحی عمیق مغز و طناب نخاعی می دهد که از خصوصیات بیماری ام اس است. اگرچه نقاط آنرمالی ممکن است در MRI مغز دیده شوند که شاید به واسطه مسائل دیگری به غیر از ام اس ایجاد شده باشند.

بنابراین پیش از هر تشخیصی پزشک شما باید اطلاعات کامل از علائم شما و نتایج اسکن در دست داشته باشد. همچنین پلاک هايي در مغز افراد مسن و یا افرادي كه دارای فشار خون بالا هستند و دیابتي هستند نیز دیده شوند. یک MRI نرمال لزوماً به شکل قطعی دال بر تشخیص ام اس نمی باشد. حدوداً 5 درصد بیماران ابتلا به ام اس بر مبنای فاکتورهای دیگری در دسته بیماران ام اس قرار می گیرند و شاید اصلا هیچگونه پلاکی در مغز و نخاع آنها مشاهده نشود و یا دست کم پلاک هايي در نواحي از مغز باشند که در MRI مشخص نمی شود.

جوملا فارسی